تبلیغات
mehr54.b36@gmail.com صنایع دستی ایران تنظیم کننده مرتضی اسکندرنژاد - نگارگری ( مینیاتور)

نگارگری ( مینیاتور)

مینیاتور کلمه ای فرانسوی است. گروهی از صاحب نظران ترکیب واژه  مینی mini را به معنی (کوچک و خرد) و ناتوررا بر گرفته از nature به معنی طبیعت می دانند. در فرهنگ عمید آمده است: مینیاتور نقاشی همراه با ریزه کاری و استفاده از لاجورد، طلا وآبرنگ است که بیشتر در مشرق زمین معمول است. معادل فارسی این کلمه را ( نگارگری ) گویند.

نگارگری در ایران از سابقه ای طولانی برخوردار است. در زمان شاه عباس دوم که اصفهان پایتخت و مرکز هنر ایران شد، نگارگری هم در این شهر تکامل یافت بطور کلی می توان گفت: مینیاتور تصویرعالم خیال است به معنی فلسفی آن و رنگهای غیر واقعی،یعنی غیراز آنچه در عالم جسمانی محسوس است و احتراز از نشان دادن درونماهای سه بعدی، همان اشاره به تصویر عالمی غیر از عالم سه بعدی مادی.


تاریخچه نگارگری در ایران رامی توان در هزاره های پیش از میلاد و در آثار به جای مانده از سكونت انسان در غارها و برروی سفالینه های منقوش پیش از تاریخ مشاهده كرد.
نمونه آثار نقاشی از دوره اشكانی و ساسانی و نمونه های مناسبی از طرح وشكل و رنگ در نگار گری است. هنر كتابت در دوره ساسانیان به تكامل رسیده و آرایش كتاب یكی از فعالیتهای مهم هنرمندان در نگارگری پس از اسلام است. از این دوره به بعد شاهد آثار غنی و زیبائی از هنر نگارگری هستیم كه مذمون آنها ملهم از آیات وحی و احادیث و روایات قرآنی است.
از حدود ابتدای قرن حاضر ( حکومت پهلوی اول) شاخه ای از نگارگری مورد توجه محققان و هنر شناسان شرق و غرب قرار گرفت كه با نام " مینیاتور " معرفی شده است. در مینیاتورهای ایرانی منظره ها اغلب خیالی است.
 هنر نگارگری در گذر زمان و به تبع نیازهای اجتماعی و تاثیر های فرهنگی محیط، ویژگی های خاصی كسب كرده است كه خود باعث پدید آمدن مكتبهای مختلف هنر نگارگری است. مانند
مكتب اصفهان
مكتب سلجوقی
مكتب مغول
مكتب هرات
مكتب تبریز
مكتب بغداد( عباسی)
ابزار ومواد اولیه :
قلم مو : قلم موهای مورد استفاده در نگارگری انواع مختلف دارند ازجمله نگارگران ایرانی برای قلم گیری و صورت سازی از قلم مویی كه از موی گربه ساخته شده، استفاده می كنند
بوم: به هر چیزی كه نقش، بر روی آن صورت گیرد " بوم " یا "كار " گویند. بوم می تواند از جنس فیبرسفید، چوب، كاغذ، مقوا، صدف و عاج باشد كه هر یك از این مواد شرایط خاص خود را دارد و قبل از استفاده برای زمینه كار آن را آماده می كنند.
رنگها:رنگهای مورد استفاده در نگارگری به سه گروه تقسیم می شود
1-رنگهای گیاهی
پوست گردو، چای و ...... كه بیشتر برای رنگ كردن بوم و كاغذ به كار می رود.
2-رنگهای معدنی
طلا، نقره، لاجورد، سرنج و برخی دیگر از اكسیدهای فلزی
3-رنگهای شیمیایی
رنگهای روغنی ، گواش، آب رنگ
رنگ گذاری:
در نگارگری با دو گونه رنگ گذاری سرو كار داریم كه با استفاده از رنگهای جسمی و رنگهای روحی انجام می شود.
رنگهای جسمی:رنگهایی هستند با رنگ دانه های درشت و قدرت پوشانندگی زیاد مثل گواش و رنگهای پودری و انواع اكسیدها كه برای زیر رنگ به كار می روند.
رنگهای روحی :رنگهایی هستند با رنگ دانه های ریز و شفاف مثل آبرنگ كه برای قلمگیری و صورت سازی به كار می روند.
رنگهای روغنی بیشتر در دوره قاجاریه مورد استفاده بوده است. این نوع رنگها با روغن بزرک حل می شود ولی گواش و آبرنگ با آب قابل حل است.
بست : از بست به عنوان چسب مورد استفاده در رنگ بهره گیری می شود، بستهای مورد استفاده در نقاشی بیشتر از انواع صمغ درختها مانند صمغ عربی و كتیرا است. بعضی از بستها حالت كریستالی و شكننده دارند، مانند"آب نبات" كه به هنگام استفاده باید به نسبت مشخص شیره انگور یا خرما به آن اضافه شود. از بستهای حیوانی نیز مانند سر یشم طبیعی  كه از جوشانیدن استخوان و پوست و روده و شاخ تهیه می شود و مایع رقیق آن در بوم كردن بعضی از زمینه ها به كار می رود.
ابزارهای دیگری مانند سنگ عقیق، پرگار، قلم راپید، قلم فلزی، فوتك ، ترلینگ، گونیا مورد استفاده هستند.

روش كار:
 ابتدا بوم و طرح موردنظر را آماده ساخته، طرح را روی بوم انتقال داده، و كار قلم گیری را شروع می كنند. پس از آن در صورت استفاده از رنگ طلا به طلا اندازی می پردازند. سپس به زدن رنگ زمینه می پردازند. رنگ زمینه را بنابر عمق فضا، از دور ترین شكلها در فضا شروع كرده، تا به نزدیك ترین شكلها ختم می كنند. در مرحله بعد، ساخت و ساز طرح را انجام داده ، سپس رنگ صورتها را می زنندو به صورت سازی می پردازند. این مراحل با كار « جدول كشی» یا « كادربندی»  پایان می یابد. البته مراحل فوق قاعده کلی در نگارگری نیست و ممکن است هرنگارگری شیوه خاص خود را در طراحی تا پایان رنگ آمیزی داشته باشد.


http://www.tradart.iranmiras.ir/

 تاریخ : پنجشنبه 27 مرداد 1390 | 03:32 ب.ظ | نویسنده : مرتضی اسکندرنژاد | نظرات

  • جستوجوی فایل
  • قالب میهن بلاگ
  • ضایعات