تبلیغات
mehr54.b36@gmail.com صنایع دستی ایران تنظیم کننده مرتضی اسکندرنژاد - ورشو سازی هنری فراموش شده

 رشته های کم رونق صنایع دستی

ورشو سازی هنری فراموش شده

ورشو سازی

 

هنر ورشوسازی از کشور لهستان به ایران وارد شده و نام ورشو به دلیل شهر ورشو مرکز کشور لهستان بر روی این فلز ماندگار شده است. در اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی هنر ورشوسازی در ایران به اوج خود رسید و سابقه هنر ورشوسازی در ایران مربوط به شهرستان‌های دزفول و بروجرد است. قلمکاران لرستانی قبل از ورود ورشو به ایران از ورق زرد رنگ برنج برای ساخت ابزار و وسایل مورد نیاز در منازل استفاده می‌کردند.

پس از ورود ورشو به ایران، هنرمندان خوش ذوق دزفول و بروجرد این فلز را در دست گرفته و با دقت و ظرافت خاصی آن را نرم کرده و پس از شکل گیری نهایی به دست استادان قلمکار می سپردند.

استادان قلمکار ورشو نیز با چشمان خوش بین و دستان هنرمند خود بر روی این جسم بی جان، فضایی رویایی را قلمکاری می کردند.

هنر ورشوسازی در ایران اکنون به صورت پایه در شهرستان بروجرد وجود دارد و نام ورشو و ورشوکاران این دیار در همه جای دنیا مشهور شده است.

در زمان حاضر سماورهای ورشویی در همه نقاط ایران مختص استادان ورشو سازی بروجرد است.

اسناد و مدارک فرهنگی برجای مانده از گذشته به ویژه ابزار و ظروف بیانگیر آن است که بروجرد نیز از لحاظ تولید صنایع‌دستی سابقه‌ای دیرینه دارد.

ورشو سازی عبارتست از ساخت و تهیه انواع ظروف از جنس ورشو که خود آلیاژی از جنس 20% نیکل، 35% روی ، 45% مس است

نوآوران و استادان صنایع‌دستی در بروجرد همواره به موازات آفرینش‌های ذوقی صنعتگران و هنرمندان دیگر شهرهای کشور از جمله اصفهان در خلق آثار شگفت انگیز گام برداشته‌اند.

مسگری، جاجیم بافی، گلیم بافی ، صابون پزی، گیوه دوزی، ماشته بافی، چاقوسازی و صنایع‌دستی ورشو از پرآوازه ترین تولیدات محلی بروجرد بوده که در گذشته از رونق خاصی برخوردار بوده‌اند.

ورشو سازی شاخص ترین صنایع‌دستی بروجرد است که با بیش از دو قرن رونق‌، نام این شهرستان را در داخل و خارج کشور مطرح کرده، اما امروز آرام آرام در بوته فراموشی فرو غلطیده است.

آبخوری، سینی و فنجان، منقل، سرمه دان، گلاب پاش و سماور از تولیدات متنوع ورشویی هستندکه به استناد برخی متون، کار ساخت این لوازم خانه از زمان سلجوقیان و صفویان در این منطقه رواج داشته و در زمان قاجار این هنر به اوج خود رسیده است.

ورشو سازی عبارتست از ساخت و تهیه انواع ظروف از جنس ورشو که خود آلیاژی از جنس 20% نیکل، 35% روی ، 45% مس است.

ورشو، خود به رنگ نقره است و آلیاژی است که به خوبی فرم گرفته و می‌توان زیرساخت‌های مصرفی و زیبایی که کاملاً جنبه کاربردی دارند، تهیه کرده سپس روی آن را قلم زنی و بر زیبایی آن افزود.

امروز دیگر صدای دلنشین چکش صنعتگران پر ذوق در کوچه پس کوچه‌های بازار قدیمی بروجرد به گوش نمی‌رسد و دگرگونی‌های صنعتی نقش و نگار ظروف ورشو را از یاد برده است.

در تاریخ ورشو سازی بروجرد استادانی از جمله محمد رحیم میناگر، رضا رئوفیان، رضا گلدوز و محمد بادآور پا به عرصه وجود نهاده و با تحمل مشکلات فراوان صنعت ورشو سازی را با دستان خود به اوج و تکامل رساندند.

صدایی که از کوبیدن چکش‌ها به ظروف مسی به صورت همنوا ایجاد و در کوچه‌های بازار بروجرد طنین انداز می‌شد، این حرفه را از میان دیگر صنایع متمایز می ساخت.

امروز به دلیل تحولات گوناگون، صنعتگران و هنرمندان این هنر- صنعت به شغل‌های دیگر روی آوردند.

متأسفانه به دلیل اهمیت ندادن به این صنایع، ماشته، گلیم و جاجیم‌های صنعتی، ظروف ورشوی ماشین ساز، صنایع چرمی مصنوعی و تابلوهای پلاستیکی چوب نما شده‌اند و با قیمت‌های بالا به مردم عرضه می‌شود.

منبع: میراث آریا

تنظیم برای تبیان محمد نبوی

                    ..................................................................

صنعت ورشو سازی بروجرد

اسناد و مدارک فرهنگی برجای مانده از گذشته به ویژه ابزار و ظروف بیانگیر آن است که بروجرد نیز از لحاظ تولید صنایع دستی سابقه ای دیرینه دارد.

نوآوران و استادان صنایع دستی در بروجرد همواره به موازات آفرینشهای ذوقی صنعتگران و هنرمندان دیگر شهرهای کشور از جمله اصفهان در خلق آثار شگفت انگیز گام برداشته اند.

مسگری ، جاجیم بافی، گلیم بافی ، صابون پزی ، گیوه دوزی، ماشته بافی، چاقوسازی و صنایع دستی ورشو از پرآوازه ترین تولیدات محلی بروجرد بوده که در گذشته از رونق خاصی برخوردار بوده اند.

ورشو سازی شاخص ترین صنایع دستی بروجرد است که با بیش از دو قرن رونق ، نام این شهرستان را در داخل و خارج کشور مطرح کرده، اما امروز آرام آرام در بوته فراموشی فرو غلطیده است.

آبخوری ، سینی و فنجان ،منقل، آفتابه لگن، سرمه دان، گلاب پاش و سماور از تولیدات متنوع ورشویی هستندکه به استناد برخی متون، کار ساخت این لوازم خانه از زمان سلجوقیان و صفویان دراین منطقه رواج داشته و در زمان قاجار این هنر به اوج خود رسیده است.

امروز دیگر صدای دلنشین چکش صنعتگران پر ذوق در کوچه پس کوچه های بازار قدیمی بروجرد به گوش نمی رسد و دگرگونیهای صنعتی نقش و نگار ظروف ورشو را از یاد برده است.

varshow3در تاریخ ورشو سازی بروجرد استادانی از جمله “محمدرحیم میناگر”، “رضا رئوفیان”، “رضا گلدوز” و “محمد بادآور” پا به عرصه وجود نهاده و با تحمل مشکلات فراوان صنعت ورشو سازی را با دستان خود به اوج و تکامل رساندند.

گلیم بافی، جاجیم بافی و ماشته نیز از دیگر صنایع دستی بروجرد بوده که در گذشته از رونق خوبی برخوردار و این صنایع مورد استفاده اغلب خانواده ها و مصارفی چون رختخواب پیچ و زیر انداز قرار می گرفت.

از آنجا که در گذشته حرفه اغلب مردم بروجرد دامداری بوده این منطقه از لحاظ دارا بودن نخ و پشم ،غنی بوده، این مهم موجب گرایش افراد به سمت این صنعت و هنر دستی می شده است.

امروز تار و پود این هنر به دلیل کم توجهی برخی مسوولان نخ نما شده و در کوچه های باریک بازار قدیمی بروجرد تنها تعداد انگشت شماری از کارگاههای بافندگی به جا مانده که از انها به عنوان انبار استفاده می شود.

گیوه دوزی و جوراب بافی نیز از دیگر صنایع دستی بروجرد محسوب می شد که این حرفه ها نیز با حضور فناوری های جدید در عرصه تولید کفش و پاپوشها، رونق خود را از دست داده و به طور کامل فراموش شده است.

مسگری از دیگر حرفه های پر رونق بروجرد بوده که به دلیل وجود انواع ظروف مدرن ، فراموش شده و امروز تنها نام “بازار مسگرها” رونق و معروفیت این پیشه را در ذهن تداعی می کند.

صدایی که از کوبیدن چکشها به ظروف مسی به صورت همنوا ایجاد و در کوچه های بازار بروجرد طنین انداز می شد، این حرفه را از میان دیگر صنایع متمایز می ساخت .

هنر چاقو سازی نیز از دیگر صنایع دستی بروجرد محسوب می شود که امروز به دلیل تحولات گوناگون، صنعتگران این هنر به شغلهای دیگر روی آوردند.

متاسفانه امروز به دلیل اهمیت ندادن به این صنایع، ماشته، گلیم و جاجیمها صنعتی، ظروف ورشوی ماشین ساز، صنایع چرمی مصنوعی و تابلوهای پلاستیکی چوب نما شده اند و با قیمتهای بالا به مردم عرضه می شود.

برگرفته از سایت قوم لر: ghome-lor.blogfa.comتاریخ : شنبه 29 مرداد 1390 | 02:21 ب.ظ | نویسنده : مرتضی اسکندرنژاد | نظرات

  • جستوجوی فایل
  • قالب میهن بلاگ
  • ضایعات