تبلیغات
mehr54.b36@gmail.com صنایع دستی ایران تنظیم کننده مرتضی اسکندرنژاد - ترمه بافی

    ترمه بافی ؛ هنر از یاد رفته

 

ترمه بافی هنر ظریف و زیبایی که قدمت آن در ایران به اوایل دوره صفویه برمی گردد و محل بافت آن کرمان و یزد است، اکنون با کم توجهی ای که برای حفظ و احیای آن صورت گرفته، رو به فراموشی است.

ترمه پارچه ای بادوام و ظریف است که با کرک، پشم و یا ابریشم و از دو سری نخ تار و پود بافته می شود. از آن جا که پود در پشت پارچه به صورت آزاد قرار دارد، تراکم پودی آن زیاد است.

کمبود استادکاران ماهر در این زمینه و وجود اساتید که گرد پیری و ناتوانی بر آنها چیره شده یکی از دلایل فراموشی این هنر است.

در حال حاضر، تنها یک نفر در روستای هوتک که در شمال کرمان قرار دارد به این هنر می پردازد. بارها و بارها جوانانی را به عنوان هنرجو نزد او فرستاده اند که این هنر را به آنها یاد دهد. ولی او یا قدرت بیان ندارد و نمی تواند درست آموزش دهد و یا اینکه مانند استادکاران قدیمی نمی خواهد آموزش دهد.


 

هر چند در گذشته نقوش بافته شده بر پارچه های ترمه بسیار متنوع بود، اما اکنون تنها سروهای خمیده که اصطلاحا به آنها بته جقه می گویند، طرح های بافته شده بر پارچه های ترمه هستند.عدم کاربرد ترمه در زندگی امروز نیز می تواند دلیل دیگری برای فراموشی آن باشد چرا که در گذشته از ترمه به عنوان چارقد، رویه لحاف، پرده، سفره، جانمازی و پارچه لباسی استفاده می شده است. اما ظاهرا در استان یزد در گذشته ای نه چندان دور کارگاه نساجی سنتی راه اندازی شده بود که در آن، احرامی بافی، دارایی بافی که هر دو در حال منسوخ شدن بودند، احیا شد و قرار بود زری بافی و ترمه بافی هم به این مجموعه اضافه شود، ولی به دلایلی این امر انجام نپذیرفت.در دنیای صنعتی امروز، نمی توان از صنعتی شدن هنرهای سنتی جلوگیری کرد. و به همین خاطر وجود کارخانه های ترمه بافی که ترمه را با همان طرح و به وسیله ماشین می بافند را می توان دلیل دیگری برای فراموشی این هنر دانست. اگر استاد کاری بتواند در طول روز یک متر ترمه ببافد ماشین می تواند همان ترمه را با همان طرح و در متراژ بسیار بیشتر ببافد.
سختی بافت ترمه دستی و بزرگی بیش از حد دستگاه
ترمه بافی با امکانات و شرایط زیستی امروز جور در نمی آید و تنها کاری که از دست مسوولان برمی آید حفظ این هنر به عنوان نمادی از نساجی سنتی ایران است.
در هرحال، حمایت دولت و مسوولان از هنرمندان هنرهای سنتی در تامین معاش آنها می تواند هم در جلوگیری از فراموشی این هنرها که نماینده فرهنگ و هنر ایران است و هم در استقبال جوانان به این هنرها و اشتغال زایی و در نهایت صادرات و ارزآوری به کشور موثر باشد.
 
 روزنامه تهران امروز

گردآوری:گروه هنر سایت تبیان زنجان
http://www.tebyan-zn.ir/Art.htmlتاریخ : سه شنبه 1 شهریور 1390 | 01:23 ب.ظ | نویسنده : مرتضی اسکندرنژاد | نظرات

  • جستوجوی فایل
  • قالب میهن بلاگ
  • ضایعات